The MC110CS is a media converter designed to convert 100BASE-FX fiber to 100Base-TX copper media or vice versa. Designed under IEEE 802.3u 10/100Base-TX and 100Base-FX standards, the MC110CS is designed for use with single-mode fiber cable utilizing the SC-Type connector. The MC110CS supports longwave (LX) laser specification at a full wire speed forwarding rate. It works at 1310nm on both transmitting and receiving data.
Media Filter TP-Link MC110CS, 10/100Mbps RJ45 to 100Mbps single-mode SC fiber Converter, Full-duplex,up to 20Km, switching power adapter, chassis mountable
59,00 KM
1 x 10Base-T/100Base-T (Ethernet/Fast Ethernet)1 x 100Base-FX (Ethernet/Fast Ethernet), 100 Mbps, Full Duplex, IEEE 802.3
IEEE 802.3u
IEEE 802.3x, Auto-Negotiation
MDI/MDI-X switch
Dostupno još : 2
S : 0
2 na zalihi
Compare| Number of Ports | 1 x 10Base-T/100Base-T (Ethernet/Fast Ethernet)</br>1 x 100Base-FX (Ethernet/Fast Ethernet) |
|---|---|
| Data Bit Rate | 100 Mbps |
| Data Transmission | Full Duplex |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3 <br/>IEEE 802.3u <br/>IEEE 802.3x |
| Networking Features | Auto-Negotiation <br/>MDI/MDI-X switch |
| Device Location | External |
| Certifications | FCC, CE |
| Ethernet 10Base-T/100Base-TX Port Quantity | 1 |
| Ethernet 10Base-T/100Base-TX Port Connector Type | RJ-45 |
| Ethernet 100Base-FX Port Quantity | 1 |
| Ethernet 100Base-FX Port Connector Type | SC |
| Power Device Location | External |
| Depth (mm) | 73 mm |
| Height (mm) | 27 mm |
| Width (mm) | 94.5 mm |
| Package Type | Retail |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 60 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.3 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Packs in Box | 30 |
| Economic operator in EU / authorized representativ | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address |



