MacBook Pro 14-inch, Space Black,Model A3434,Apple M5 10C CPU 10C GPU,16GB unified memory,70W USB-C Power Adapter,1TB SSD storage,Thunderbolt / USB 4 Ports,Touch ID,14in Liquid Retina XDR display,Standard display,Force Touch Trackpad, KEYBOARD-INT
MacBook Pro 14-inch, Space Black,Model A3434,Apple M5 10C CPU 10C GPU,16GB unified memory,70W USB-C Power Adapter,1TB SSD storage,Thunderbolt / USB 4 Ports,Touch ID,14in Liquid Retina XDR display,Standard display,Force Touch Trackpad, KEYBOARD-INT
4.579,00 KM
* Izračun je informativnog karaktera i realizuje sa MKO Mikrofin. Potrebna minimalna dokumentacija Lična karta, CIPS i dokaz o primanjima (Zadnji ček od penzije ili 3 platne liste)
Apple M5, 10, 4, 6, 16
Nema na zalihi
Compare| Procesor | Apple M5 |
|---|---|
| CPU količina jezgri | 10 |
| P-core količina | 4 |
| E-core količina | 6 |
| Neural Engine Core Quantity | 16 |
| Chipset | System on Chip (SoC) |
| Kapacitet memorije | 16 GB |
| Propusnost memorije | 153 Gbps |
| Kapacitet | 1 TB SSD |
| Dijagonala | 14.2" |
| Vrsta ekrana | LCD |
| Vrsta prikaza boja | Color |
| Max. rezolucija | 3024×1964 |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Značajke | Support Thunderbolt 4 digital video output <br/>Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes, and ProRes RAW <br/>Video decode engine <br/>Video encode engine <br/>ProRes encode and decode engine <br/>Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, and Dolby Atmos <br/>Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at 1 billion colors <br/>Support for one display with up to 8K resolution at 60Hz or 4K resolution at 240Hz <br/>Hardware-accelerated ray tracing <br/>AV1 decode <br/>Supported formats include HEVC, H.264, AV1, and ProRes <br/>Apple Intelligence <br/>HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10, and HLG |
| Display Surface | Standard glass |
| GPU količina Jezgri | 10 |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| HDMI | 1 (HDMI (Type A)) |
| Headphones | 1 (3.5-mm minijack) |
| Thunderbolt 4 | 3 (USB Type C) |
| MagSafe 3 Port | 1 |
| Custom Configuration | Custom |
| Vrsta | MacBook |
| Značajke tipkovnice | Backlit Keyboard <br/>Ambient Light Sensor <br/>Force Touch Trackpad <br/>Magic Keyboard <br/>Force Click |
| Keyboard Localization | International English |
| Touch Bar | without Touch Bar |
| Ugrađeni uređaji | Touch ID <br/>Voice Control <br/>VoiceOver <br/>Zoom <br/>Increase Contrast <br/>Reduce Motion <br/>Siri and Dictation <br/>Switch Control <br/>Closed Captions <br/>Text to Speech |
| Flash podrška | SDXC |
| Dodaci | MacBook Pro <br/>USB-C Power Adapter |
| Kabeli | USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Boja | Space Black |
| Simple Color | Crna |
| Značajke smanjenog utjecaja na okoliš | Meets ENERGY STAR Requirements <br/>Apple’s Zero Waste Program helps suppliers eliminate waste sent to landfill <br/>100% recycled rare earth elements in all magnets <br/>100% recycled gold in the plating of multiple printed circuit boards <br/>100% recycled aluminum in the enclosure <br/>100% fiber-based packaging <br/>90% recycled steel in the keyboard feature plate <br/>45% of manufacturing electricity for the 14-inch MacBook Pro is sourced from low-carbon electricity <br/>100% recycled cobalt and 95% recycled lithium in the battery <br/>Smarter chemistry <br/>45% recycled content <br/>55% of manufacturing electricity |
| Kompatibilnost | Mac |
| Operativni sustav | Apple macOS Tahoe |
| Napajanje | Vanjski |
| Ulazni napon | AC 100-240 V |
| Ulazna frekvencija | 50/60 Hz |
| Included Power Adapter Output Power | 70 W |
| Priključak napajanja | 1 |
| Vrsta priključka napajanja | MagSafe 3 |
| Tehnologija baterije | Li-Po |
| Prosječno trajanje baterije | 24 h |
| Baterija | 1 |
| Maximum Battery Supported Quantity | 1 |
| Kapacitet baterije | 72.4 Wh |
| Dubina (mm) | 221.2 mm |
| Visina (mm) | 264 mm |
| Širina (mm) | 78 mm |
| Težina | 1.55 kg |
| Max. radna temperatura | 35 °C |
| Min. radna temperatura okoline | 10 °C |
| Max. neradna temperatura | 45 °C |
| Min. neradna temperatura | -25 °C |
| Max. Relative Humidity Non-Condensing | 90 % |
| Min. Relative Humidity Non-Condensing | 0 % |
| Max. radna visina | 10000 ft |
| Max. visina pohrane | 15000 ft |
| Max. Altitude Shipping | 35000 ft |
| Jamstvo u Hrvatskoj | Da |
| Jamstveni rok (mjeseci) | 12 mjeseci(a) |
| Validacija jamstva | Serijski broj |
| Entitet | Sve |
| Dužina (mm) | 357 mm |
| Bruto težina (kg) | 2.65 kg |
| Neto težina (kg) | 2.65 kg |
| Količina u pakiranju | 1 |
| Bruto težina kutije (kg) | 2.65 kg |
| Količina u kutiji | 1 |
| Vrsta pakiranja | Maloprodajno |










