Share the freedom of 3G! The TL-MR3420 3G/ 3.75G Wireless N Router allows users to share a 3G/ 3.75G mobile broadband connection with family and friends on the train, while camping, at the hotel, nearly anywhere within 3G/ 3.75G coverage. By connecting a UMTS/HSPA/EVDO USB modem to the router, a Wi-Fi hotspot is instantly established.
300Mbps 3G/4G Wireless N Router, Compatible with LTE/HSPA+/HSUPA/HSDPA/UMTS/EVDO USB modem, 3G/WAN failover, 2T2R, 2.4GHz, 802.11b/g/n, 2 fixed antennas
69,00 KM
Apple Mac OS
Linux
Microsoft Windows 2000
Microsoft Windows 98SE
Microsoft Windows NT
Microsoft Windows XP
Novell Netware
Unix
Microsoft Windows Vista
Microsoft Windows 7, External, 1 A, 12 V, 174 mm
Rasprodato
Nema na zalihi
Compare| Requires Operating System | Apple Mac OS <br/>Linux <br/>Microsoft Windows 2000 <br/>Microsoft Windows 98SE <br/>Microsoft Windows NT <br/>Microsoft Windows XP <br/>Novell Netware <br/>Unix <br/>Microsoft Windows Vista <br/>Microsoft Windows 7 |
|---|---|
| Power Device Location | External |
| Minimum Input Current | 1 A |
| Maximum Input Voltage | 12 V |
| Width (mm) | 174 mm |
| Height (mm) | 30 mm |
| Depth (mm) | 111 mm |
| External Color | White |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 111 mm |
| Pack Width (mm) | 174 mm |
| Pack Height (mm) | 30 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.767 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Packs in Box | 20 |
| Package Type | Retail |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address |



