Share the freedom of 3G! Powered by a laptop or power adapter, the TL-MR3020 allows user to easily share a 3G/3.75G mobile connection with family and friends on the train, while camping, at the hotel, nearly anywhere within 3G/ 3.75G coverage. By connecting a 3G USB modem to the router, a 3G Wi-Fi hotspot is instantly established.
150Mbps Portable 3G/4G Wireless N Router, Compatible with LTE/HSPA+/HSUPA/HSDPA/UMTS/EVDO USB modem, 3G/WAN failover, 2.4GHz, 802.11b/g/n, Powered by power adapter or USB host, 1 internal antenna
49,00 KM
Router, Wi-Fi + LAN + 3G + HSPA + UMTS, 1 x WAN (up to 100 Mbps), IEEE 802.11b/g/n 2.4 GHz, 128-bit WEP
64-bit WEP
WPA-PSK
WPA2-PSK
Rasprodato
Nema na zalihi
Compare| Network Device Type | Router |
|---|---|
| Data Link Protocol Supports (New) | Wi-Fi + LAN + 3G + HSPA + UMTS |
| External Connection Type | <b>1 x WAN (up to 100 Mbps)</b> |
| Wireless Networking | IEEE 802.11b/g/n 2.4 GHz |
| Encryption Algorithm | 128-bit WEP <br/>64-bit WEP <br/>WPA-PSK <br/>WPA2-PSK |
| LAN | 1 (RJ-45) |
| Application Layer | UPnP |
| Firewall Functions and Protocols | DMZ Support <br/>MAC address filtering <br/>DoS Attack Protection |
| Router Features | DHCP Server |
| Antenna | Internal |
| Device Location | External |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
| Included Accessories | Quick Start Guide |
| Cable Included | USB Cable<br/>LAN Cable |
| USB 2.0 | 1 (USB 2.0 (type A)) |
| Power Device Location | External |
| Maximum Input Current | 1 A |
| Width (mm) | 74 mm |
| Height (mm) | 67 mm |
| Depth (mm) | 22 mm |
| External Color | White |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 60 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -10 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.5 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Packs in Box | 60 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 6935364051709 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address |

